Pětice zajímavých surovin

Zdroj: https://pixabay.com/

Každá surovina či potravina, je něčím specifická, výjimečná a vzácná. Mají své charakteristické vlastnosti, svou historii i slávu. Pojďme si pár takových zajímavých poznatků o některých druzích představit.

Med

Ten snad ani není nutné představovat, vždyť kdo by ho neznal. Umíte si snad představit vánoční cukroví bez medu? Typické perníčky by nebyly perníčky, kdyby v sobě neměly med.

Nebo takový medovník, ten kdyby neobsahoval med, tak by to bylo stejné, jako když si dáte jahody bez šlehačky nebo svíčkovou omáčku bez knedlíku. Není to však jen surovina na pečení, med má v sobě totiž spoustu látek, které jsou prospěšné pro naše zdraví.

Díky bohaté zásobě mědi a železa působí blahodárně na hemoglobin, což je krevní barvivo, a skvěle podporuje tvorbu krve. Ovlivňuje růst dětí a dospělé udržuje ve formě. Pro každý druh je typická jiný vůně i chuť, což se odvíjí zdroje včelí pastvy, i od způsobu skladování.

Druhy medu

  • Květový (nektarový)
  • Medovicový (lesní či spadkový)
  • Smíšený (květový s medovicovým)

Pohanka

Jednoletá rostlinka, jejíž zrna připomínají obilí. Hodí se i pro celiaky (alergie na lepek). U nás se o ní poprvé zmínil vsetínský hejtman Samuel Bánoczy roku 1676, bylo to tehdy v městské kronice.

Dříve se používala hlavně na pečení chleba či na kaši, ale i na mnoho dalších pokrmů, až do konce 19. století jste ji mohli najít na každém jídelníčku. Dnes se její popularita pomalu vrací, zejména v souvislosti se zdravou výživou.

Jáhly

Jsou velmi výživné a bez lepku. Byly obvyklou součástí staročeské tabule, upravené jako kaše s ořechy a medem, nebo pečený švestkovo-tvarohový jáhelník. Oblíbené byly také jen tak omaštěné slaninou.

Sladké brambory

Batáty jsou hlízy Povíjnice batátové, což je tropická rostlina pocházející ze Střední Ameriky. Mají slupku načervenalé barvy, která by se neměla loupat, neboť je nadupaná beta-karotenem.

Obsahují také vitamin B6, který má vliv na psychiku, působí proti nespavosti a pomáhá na vývoj buněk. Používají se při pečení i vaření, musíte však dávat pozor na kalorie, mají totiž o 50% větší energetickou hodnotu než klasické brambory.

Cizrna

Také se jí říká římský hrách. Je to plod Cicer beraní, což je zhruba půl metru vysoká rostlinka, jež se pěstuje v Turecku a Indii. Je bohatá na vápník a bílkoviny, díky čemuž se často stává náhražkou za maso, zejména ve vegetariánské kuchyni.

Cizrna je velmi zdravá, má báječnou chuť a jako luštěnina je velmi vydatná. Má měkkou slupku, pod kterou je lahodná dužina, která má mléčnou, trochu sladkou a hlavně ořechovou chuť. Není to jen skvělá surovina do mnoha pokrmů, nebo také příloha k masu, má také řadu léčivých účinku. Mezi ty nejlepší patří její schopnost snižovat cholesterol, a také působí jako balzám proti stresu.

Rate this post